Improvisa - Festival Internacional de Música i Dansa Improvisades

IBA
col.lectiu de música i dansa improvisades
presenta







IMPROVISA 2003

4t Festival Internacional de Música i Dansa Improvisades


3, 4 i 5 de desembre 2003
L’ESPAI de Música i Dansa de la Generalitat de Catalunya
Barcelona





Per a la 4ª edició del festival IMPROVISA, el col.lectiu IBA proposa, per una banda,
formacions estables que han demostrat amb la persistència i qualitat del seu treball
tenir un projecte sòlid i, per l’altra, reunir músics i ballarins per la singularitat de les
seves propostes.
En la improvisació, existeixen dues maneres d’encarar la pràctica que conviuen
simultàneament.
Per un costat, sorgeixen formacions puntuals i moltes vegades aleatòries que
arrisquen la identitat i el llenguatge individual fins a integrar-los en un contexte
grupal però efímer. Per l'altre, es creen formacions estables on aquest mateix
procès es desenvolupa amb continuïtat per elaborar conjuntament un discurs
propi que transcendeix la individualitat sense arribar a perdre-la.
Enguany el col.lectiu IBA a més a més d'aquest dos tipus de formacions, presenta
dues propostes que replantejen la idea de moviment, on la música o el cos està
absent. En el seu lloc, desplaçament d'ombres, llums i formes.






3 de desembre
1ª part
JOHN TILBURY

2ª part
JOAN SAURA / SOFIA ASENCIO

3a part
JOAN SAURA / ROSA MUÑOZ


4 de desembre
1ª part
BELASKA: MATTIN / MARK WASTELL

2ª part
YUKIKO NAKAMURA

3ª part
FINE KWIATKOWSKI / DAVID CHIESA







5 de desembre
1ª part
CELLULE D’INTERVENTION METAMKINE


2ª part
HORACIO CURTI / VIKA KLEIMAN
LIBA VILLAVECCHIA / MARIA MONTSENY





Llums: ORIOL BLANCH
So: FERRAN CONANGLA
Premsa: DOROTHEE SCHMITZ



Agraïments
Anton Ignorant, Bárbara Togander, Bartolomé Román, Bernat Vilaplana, Constanza Brncic, Francesc Díaz i Melis, Marianne Brull, Marta García, Olga Díaz i a tots els participants.

Col.laboradors:
Taller de músics i Centre d’Estudis Musicals Passatge




..-... .. -- .. .-- ......- .--- ............... .. . .. .






IBA col•lectiu d’improvisació
presenta

IMPROVISA
3r Festival Internacional de Música i Dansa Improvisades de Barcelona
3, 4 i 5 de desembre de 2002 a les 22h.
L’ESPAI de Música i Dansa de la Generalitat de Catalunya

Amb la col.laboració de:
Institut Francès de Barcelona
Taller de Músics
Villavecchia Music


En la 3a. edició del festival Improvisa, el col.lectiu de música i
dansa improvisades IBA proposa reunir 9 músics i 5 ballarins
durant 3 dies consecutius.
El repte d'enguany rau en el fet d'ajuntar artistes d'escenes,
generacions i països diferents oferint una actuació única cada
nit com a resultat de les diferents combinacions que ells
mateixos decidiran durant aquesta setmana en la qual es
posibiliataran els intercanvis d'experiències, propostes estètiques
i diferents maneres d'encarar la improvisació.


Programació
en la part de música

Rhodri Davies (regne unit) harpa
Steve Noble (regne unit) turntables
Isabelle Duthoit (frança) clarinet
Burkhard Beins (alemanya) percusió
Guenter Heinz (alemanya) trombó/electrònica
Alfredo Costa Monteiro (portugal) acordió
Ferran Fages (espanya) electrònica
Matt Davis (regne unit) trompeta
Ruth Barberán (espanya) trompeta


en la part de dansa

Frank van de Ven (holanda)
Katerina Bakatsaki (grècia)
Andrés Corchero (espanya)
Maria Montseny (espanya)
Àngels Margarit (espanya)


Oriol Blanch llums
Ferran Conangla só


Agraïments: Dorothee Schmitz, Marianne Brull, Francesc Diaz i Melis, Constanza Brncic,
Liba Villavecchia, Rafael Barberán.






---------- . . .. . - . - …… .





IBA col•lectiu d’improvisació
presenta

IMPROVISA
2on festival internacional de música i dansa improvisades


8, 9, 10, i 11 de Novembre a

L'ESPAI

Travessera de Gracia 63 (Barcelona)

Amb la col.laboració de:

Festival de Músiques Contemporanies de Barcelona.
Villavecchia Music.
Goethe Institut.

i el patrocini de: la Dirección General de Asuntos Culturales de la Cancilleria Argentina i l'ICI.





8 - Novembre. 22 h

ROVA SAXOPHONE QUARTET

Bruce Ackley (saxo sopra)
Steve Adams (saxo alt)
Jon Raskin (saxo bariton)
Larry Ochs (saxo tenor)

(concert produït pel Festival de Músiques Contemporànies de Barcelona)




9 - Novembre. 22 h

ALTENBURGER / MÉTIVIER

Martine Altenburger (cello)
Valérie Métivier (dansa)


LÊ QUAN / REBELO / MALPELO

Lê Quan Ninh (percussio)
Nuno Rebelo (guitarra)
Pep Ramis (dansa)
Maria Muñoz (dansa)




10 - Novembre. 22 h

THE REMEDY

Axel Dörner (trompeta)
Sebastian Gramss (contrabaix)
Michael Griener (percussió)
Matthias Schuberts (saxos)
(en col.laboració amb el "Goethe Institut")


TRIO LOCAL / C. BRNCIC

Agustí Fernandez (piano)
Liba Villavecchia (saxos)
Joan Saura (sampler)
Constanza Brncic (dansa)




11 - Novembre. 19 h

TRIO DE IMPROVISACION

Gabriel Paiuk (piano)
Luis Conde (saxos)
Diego Chamy (percussió)
(amb el patrocini de la Dirección General de Asuntos Culturales de la Cancilleria Argentina i l'ICI)


HORIKAWA / BAILEY

Hisako Horikawa (dansa)
Derek Bailey (guitarra)





. - . ------------ .. .... -- .-- ... .




IBA col•lectiu d’improvisació
presenta

IMPROVISA
1er festival internacional de música i dansa improvisades
19, 20 i 21 de Maig de 2000

L'Espai de Música i Dansa de la Generalitat de Catalunya
Travessera de Gràcia, 63 Barcelona 08021
tel.: 93 414 31 33 - fax.: 93 200 65 48

IMPROVISA, "Primer Festival Internacional de Música i Dansa Improvisades", organitzat
pel col•lectiu IBA, reuneix a més de 50 artistes (entre músics i ballarins) locals i
del estranger, durant tres dies d’actuacions, assajos oberts, projecció de vídeos i
activitats infantils... IMPROVISA, a més d’un títol, és una suggestió, una aposta,
una invitació a la participació. IMPROVISA és bàsicament una mostra de l’aposta vital dels
artistes que hi participen, ja que ells són el gran tresor de la creativitat improvisadora.

Durant el festival, cada un dels tres dies estarà dividit en dues parts. A la primera s’articularan
actuacions de músics i ballarins en formacions reduïdes i a la segona hi haurà una improvisació
col•lectiva amb tots els participants del dia. A més a més, el tercer dia també hi haurà una sessió especial
de improvisació de música i dansa, oberta a la participació de nens entre 5 i 10 anys a les
12 del migdia.

PROGRAMACIÓ
Divendres 19
22:00
Participants
Agustí Fernández piano (Palma de Mallorca)
Alfredo Costa Monteiro acordió (Oporto)
Andrea Neumann frame (Freiburg)
Angels Margarit dansa (Terrassa)
Christine Quoiraud dansa (La Rochefoucauld)
Christoph Irmer violí (Wuppertal)
Constanza Brncic dansa (Buenos Aires)
Eduard Altaba contrabaix (Barcelona)
Joan Saura sampler (Molins de Rei)
Liba Villavecchia saxos (Barcelona)
María Muñoz dansa (Huesca)
Matt Davis trompeta (Londres)
Pep Ramis dansa (Manacor)
Ramón López bateria (Alicante)
Raphael Zweifel violoncel (Zürich)
Rosa Muñoz dansa (Barcelona)
Sofía Asencio dansa (Elx)

Dissabte 20
22:00
Participants
África Navarro dansa (Barcelona)
Alexis Eupierre dansa (Barcelona)
Ana Eulate dansa (Santander)
Andrea Neumann frame (Freiburg)
Andrés Corchero dansa (Puertollano)
Carme Torrent dansa (Mataró)
Chefa Alonso saxo i percusió (Santiago de Compostela)
Christoph Irmer violí (Wuppertal)
Christine Quoiraud dansa (La Rochefoucauld)
Erik Griswold piano (San Diego, California)
Ferran Fages guitarra elèctrica i electrònica (Barcelona)
Jane Rigler flautes (Los Angeles, California)
Liba Villavecchia saxos (Barcelona)
Ona Mestres dansa (Maresme)
Ramón López bateria (Alicante)
Ruth Barberán trompeta (Barcelona)
Vanessa Tomlinson percusió (Adelaida, Australia)
Víctor Turull dansa (Barcelona)
Wade Matthews flauta i clarinet baix (USA)


Diumenge 21
12:00
Sessió infantil de música i dansa improvisades gratuïta a càrrec de

Agustí Fernández (música) i Andrés Corchero (dansa).


22:00
Participants
Alexis Eupierre dansa (Barcelona)
Ana Eulate dansa (Santander)
Andrés Corchero dansa (Puertollano)
Carme Torrent dansa (Mataró)
Chefa Alonso saxo i percusió (Santiago de Compostela)
Constanza Brncic dansa (Buenos Aires)
Gabriel Brncic viola (Santiago de Chile)
Gat electrònica (Barcelona)
Jane Rigler flautes (Los Angeles, California)
Joan Saura sampler (Molins de Rei)
Liba Villavecchia saxos (Barcelona)
Manolo López contrabaix (Sabadell)
Rosa Muñoz dansa (Barcelona)
Ruth Barberán trompeta (Barcelona)
Wade Matthews flauta i clarinet baix (USA)

Orquestra IBA
Agustí Fernández conducció (Palma de Mallorca)
Alfredo Costa Monteiro acordió (Oporto)
Anna Subirana veu (Barcelona)
Betel Martínez bateria (Sabadell)
Catalina Claro veu (Santiago de Chile)
Daniel Figueras guitarra espanyola (Madrid)
Ferran Fages guitarra elèctrica (Barcelona)
Imma Udina clarinet (Barcelona)
Joan Saura sampler (Molins de Rei)
Katia Riera bateria (Barcelona)
Liba Villavecchia saxos soprano i tenor (Barcelona)
Manolo López contrabaix (Sabadell)
Mariano Martos baix elèctric (Buenos Aires)
Matt Davis trompeta (Londres)
Pablo Schvarzman guitarra elèctrica (Buenos Aires)
Raphael Zweifel violoncel (Zurich)
Ruth Barberán trompeta (Barcelona)
Virginia Espín piano (Éibar)





Personal tècnic
regidors: Andrés Corchero i Ferran Fages
control central: Ruth Barberán
grabació audio: Mariano Martos
fotos: Joan Marquès
diseny gràfic: Roger Adam
runner: Oriol Blanc

Amb la col•laboració de:
Villavecchia Music i l’Espai.

Agraïments especials a:
Taller de Músics, Fundació Escena, Aula de Música Moderna i Jazz,
La Porta, La Caldera.